Více než 1106 projektů
Poradna
Krytina

Krytina

Stavebník při představách o svém budoucím obydlí stráví dlouhé hodiny úvahami o barvě a druhu krytiny na domě. Současný stavební trh nabízí množství různých krytin na rozdílné materiálové bázi.
Vyrábějí se z betonu, keramiky, plechu, dřeva, břidlice, slámy, trstiny a též z plastu. Většina výrobců krytin nabízí kompletní systém s rozdílným sortimentem doplňujících výrobků, přičemž různý druh škridiel považují za samozřejmost.

Krytiny podle materiálu

Keramická krytina
Střecha krytá pálenou krytinou je tak trochu návratem do historie střešních krytin. Nejznámější keramické škridly jsou typy z TONDACHU a Ipelských cihelen. Vyrábějí se různobarevné. Při objednávání si vybíráme z typů francouzská 12 a 14, románská 12, univerzál 12 a jiných. Jednotlivé typy se povrchově upravují engobou. Jeto způsob zbarvení keramiky, když se na vysušenou škridlu nanáší keramická hmota. Engoba je stálobarevná, nevybledne a je odolná proti ultrafialovému záření.

Betonová krytina
V posledních letech se na povrchovou úpravu střechy myslím nejvíce používají betonové krytiny. Jejich výhodou je výborná barevná stálost, cena i záruční podmínky (BRAMAC,KM BETA,BESTA). Zručnější stavebník si při troše odvahy může položit krytinu i sám. Důvodem na je jednoduchost. Montážní návod na ukládání škridiel a doplňkového sortimentu řeší podrobnosti ukládání až do těch nejmenších detailů. Jsou vypracované výrobcem krytiny a dostaneme je při nákupu krytiny. Barva těchto krytin je pestrá, povrchová úprava může být matná i lesklá. Nejčastěji se používají typy alpská, římská, moravská, záborská a bobrovka. Ti odvážnější pokrývají střechu škridlami nestandardních barev (tmavomodrá, šedá,světlezelená či zelená). Součástí škridiel jsou okapové systémy (např. StabiCor).

Šindle a plech
Výhodou asfaltových šindlov je jejich přizpůsobení se jakémukoliv tvaru (obloukové střešní vikýře) a není pro ně potřebné doplňkové příslušenství. Nevýhodou je však plné bednění a složité řešení tepelné izolace nebo hydroizolační folie pod nimi. Výhodou plechových krytin je jejich nízká hmotnost. Nejznámější z nich jsou RHEINZINK a RANNILA.

Na vrch strany na vrch stránky

Jak si vybrat

Nejčastějším kritériem stavebníka při výběru krytiny je její cena a hmotnost. Kromě toho zohledňujeme i další faktory: lokalitu, ve které se objekt nachází a s tím související klimatické a povětrností podmínky, charakter okolních staveb, tradici používají jakékoliv krytiny v dané lokalitě a pod.

Začneme hmotností
Na ilustraci si uveďme postup, který bychom mohli použít při výběru krytiny. V úvahu jsme vzali střechu rodinného domu půdorysného rozměru 10x10 m se sklonem 25 stupňů. Plocha střešní roviny ať je 110 m2. Na všechny dřevěné části krovu (krokve, laťování, bednění, kleštiny atd.) použijeme měkké smrkové dřevo s objemovou hmotností 400 kg/m3. Porovnání hmotnosti krytin zpracujeme na l m2 střechy (od krokve vyšší). Vrstvy nacházející se pod krytinou považujme pro všechny typy krytin za stejné. K hmotnosti krytiny připočítáme i hmotnost laťování, bednění a k asfaltovým šindlom i hmotnost hydroizolace. Laťování uvažujeme z dřevěných hranolů 50/30 mm a bednění z 24 mm silných desek. Z tabulky je zřejmé, že při porovnávání krytin má nejnižší hmotnost plechová. Co se týká betonové a keramické krytiny je rozdíl v jejich hmotnosti na 1 m2 zanedbatelný: jen 3%. Betonovou a keramickou krytinu z hlediska jejich hmotnosti považujeme za identické. Hmotnost asfaltového šindla je asi polovina hmotnosti betonové nebo keramické krytiny.

Povětrnostní vlivy
Celkovou skladbu střechy ve značné míře ovlivňují povětrnostní vlivy. Z hlediska celkové skladby střechy je hmotnost střešní krytiny méně podstatná, čím větší je tzv. nahodilé zatížení na krov (např. sníh, vítr a další). Porovnejme si kompletní skladbu šikmé střechy s maximálně možným zatížením střechy od klimatických vlivů. Lehké krytiny jsou z hlediska své hmotnosti na lm2 výhodnější proti těžším krytinám. Rozdíly v hmotnosti však nejsou až tak výrazné. Proto v klimatických podmínkách se zvýšeným množstvím sněhu na dosažení většího stupně bezpečnosti střechy použijeme často těžší krytinu. Rozdíly v zatížení sněhem v horských oblastech oproti nižší položeným můžou být až 20%.

Cena krytiny
Druhým nejčastějším hlediskem při výběru krytiny bývá její cena. Při sestavení tabulky jsme použili ceník materiálů Rosoft. Uveďme ještě porovnání ceny zastřešení na rodinný dům s plochou 10x10 m. Pro jednoduchost výpočtu uvažujme základní cenu krytiny v Sk/m2 bez doplňků a jiného příslušenství střechy. Nezapomínejme však, že doplňkové materiály, které jsou na bezporuchovou střechu potřebné, jako škridly na instalační přestupy, odvětrávací a koncové škridly, hřebenáče a podobně, jsou drahé. Tabulka ukazuje, že střecha vytvořená z asfaltových šindlov je v konečném výsledku nejdražším řešením, i když ve prospěch jejího použití hovoří právě nižší hmotnost na 1m2 v porovnání s betonovou nebo keramickou krytinou. Betonová krytina je naopak o 7% lacinější než pálená, a proto je možné konstatovat, že při výběru mezi krytinou betonovou nebo keramickou není nejdůležitější faktor cena a hmotnost krytiny, ale vlastní rozhodnutí a estetické cítění stavebníka.

Poslední kritérium - zatížení sněhem
Vyšší rozbory ukazují, že hmotnost krytiny není rozhodujícím faktorem. Krov z lehkého plechu určený projektem stavby můžeme pokrýt i betonovou (Bramac, KM Beta, Besta) nebo keramickou krytinou (Tondach, Ipelské cihelny a jiné). Prvky krovu jsou ze statického hlediska (krokve, stojky, vaznice atd.)navrhované s ohledem na vlastní tíhu, stálého a nahodilého zatížení (sníh a vítr) vysoko převyšují vlastní hmotnost krytiny. Změnou stálého zatížení (změna druhu krytiny) však plošnou hmotnost celé krytiny střešního pláště podstatně nezměníme. Z toho je zřejmé, že podíl plošné hmotnosti krytiny neovlivní celkové zatížení prvků krovu a statiky stavby. Předpokládáme přitom (hlavně při rekonstrukcích), že všechny dřevěné části krovu jsou v dobrém stavu a nejsou napadené hnilobou nebo škůdci. Ve prospěch použití betonové krytiny hovoří i cena, která je nejnižší ze všech porovnávaných druhů krytin. Materiál je pevný, tvarově přesný, má nízkou nasákavost (do 6%), časem zraje, a tím se ještě její vlastnosti zlepšují. Na kvalitu materiálu výrobci poskytují dlouhé záruční lhůty.

Speciální střešní krytiny

Štípanou břidlici, dřevěné štípané šindele nebo trstinu je dnes možné vidět hlavně na starých památkově chráněných budovách nebo stavbách avantgardního a solventního stavebníka, kde je vyšší cena podřízená estetickému dojmu. Střechy s trstinovou krytinou jsou časté na jižním Slovensku, novostavby pokryté dřevěným štípaným šindlom občas nacházíme v rázovitých slovenských vesnicích. Krytinu z přírodní břidlice částečně nahradila krytina z recyklovaných pneumatik, která je na pohled k nerozeznání od štípané břidlice. Rozdíl je v ceně. Umělá břidlice se pohybuje v cenové relaci okolo 600 Sk/m2.

Doplňky

Z doplňkových sortimentů, které každý výrobce krytiny nedodává, je potřebné vzpomenout izolační materiál např. TYVEK. Je to pružná folie vyrobená z tenkých polyetylenových mikrovláken a je použitelná na všechny sklony střech. Je vhodná ve styku s minerálními a plastovými tepelnými izolanty nebo pokud je střecha s odvětranou vzduchovou mezerou a folie přímo položena na tepelné izolaci.

Na vrch strany na vrch stránky