Více než 1106 projektů
Poradna
Parkety

Parkety

Výběr podlahy rodinného domu patří mezi nejdůležitější rozhodnutí stavebníka. A je z čeho si vybírat. Moderní je stále klasické dřevo, parkety z tvrdého dřeva, plovoucí parkety, dlažba (kamenná nebo keramická), podle účelu místnosti však podlahu děláme jen jako vyhlazený beton, linoleum, PVC podlahoviny, guma, korek, obklady z bambusu (tzv.Plyboo), sádrokartonové nebo z dřevotřísky. Novinkou jsou koberce ze speciálních vláken Altron, kterým nevadí ani rozlitá káva.

Podklad

Výšku a povrchovou úpravu podkladu děláme vždy pro konkrétní podlahovinu, musíme ji vybrat dříve než podklad začneme vytvářet. Při stanovení výšky hrubé podlahy je potřebné poznat i sílu lepidla nebo podkladu pod plovoucí parkety. Povrch podkladu musí být co nejrovnější a pokud je z betonu, měl by mít pevnost 30 MPa. Nerovný podklad vyrovnáme samonivelizační hmotou např. Baumit, UZIN, Sakret,PCI a jinými, které jeho povrch zároveň zpevní a udělají ho bezprašným. Po nanesení hmoty na ni můžeme začít klást podlahovinu do 24 až 48 hodin (podle rychlosti schnutí, savosti podkladu, teploty a vlhkosti v místnosti).

Laminát

Velkým hitem posledních desítek let je laminátová podlaha, kterou můžeme využít skoro v celém bytě., mimo koupelny, sauny a podobných prostorů. Pokládáme ho na rovný podklad a většinou ji děláme jako plovoucí podlahu. Povrch může být různorodý a jeho dekor může napodobovat starou deskovou nebo sedlisku podlahu, kamen nebo dlažbu. Trh nabízí i velký výběr moderních výtvarných motivů, které můžou dodat interiéru osobitost a originalitu (kombinace dřevěného odstínu a zabarvení, například na modro. Technologie kladení plovoucí podlahy je jednou z nejmodernějších. Je vhodná pro klasický i moderní interiér. Podlahu klademe volně na podklad, nelepíme a nepřibíjíme ji. To umožňuje volný pohyb při změnách objemu použitých desek vlivem kolísání teploty a případné vlhkosti v prostoru. Plovoucí podlahu neklademe až ke stěně, ale po jejím obvodě necháme dilatační spáru, která se zakrývá lištou připevněnou na obvod stěny. Maximální rozměr celistvé plochy bez dilatace by neměl být větší než 6x6 metrů.

Ceny laminátových podlah
Největší rozdíl mezi velkoplošnými a laminátovými podlahami je v ceně. Laminátové podlahy (Witex, Meister apod.) se pohybují v cenové relaci od 350 do 700 Sk za metr čtvercový, dřevěné velkoplošné parkety (Kahrs, Emmpír, apod.) od 1500 Sk za metr čtvercový.

Na vrch strany na vrch stránky

Podlahoviny zámkem

Prudký vývoj a stále stoupající požadavky pěkných podlah přináší na trh nové a nové zlepšení. Firmy přichází s inovovanými typy desek i s novými technologiemi. Velké změny zaznamenala hlavně technologie pokládání. Zatím co typy podlah vyžadovaly od pokladače značnou zručnost, v současné době se objevují díky různým typům nelepených spojů i takové podlahové systémy, na které si zručný domácí mistr může troufat bez obav i sám. Pokládání podlahoviny upravené zámkem (Click) je velmi jednoduchá a rychlá. Nepotřebujeme při ní teplo na tuhnutí lepidla. Díky dvojitému jistícímu mechanickému zámku zaručují kvalitní pokládání s velmi přesným spojem, který si díky důmyslnému systému zámku zachovává svojí pevnost, možnost opakované demontáže a nového pokládání. Podlahu po demontování můžeme bez obav použít v jiné místnosti, nebo po rozebrání uložit a tak uchovat na pozdější použití. Největší výhodou podlah se zámkem Click je možnost jejich opravy v případě poškození. Podlahu rozebereme a poškozené části jednoduše vyměníme. Vhodné jsou tedy tam, kde úsek podlahy je mnoho namáhaná a jiná málo. Zámek zaručuje vzájemnou výškovou přesnost jednotlivých lamel. Zákazník si může vybírat i z množství povrchových úprav i z druhů se zaručenou neprostupností vody.

Parkety

Parkety jsou tabule ze slepených z vlysov. Rozměry tabulí např. 4820x480 nebo 320x640 mm. Jejich síla je 8 mm až 10 mm. Materiál parkety nebo vlysov je z tvrdého dřeva (nejčastěji buk nebo dub). Klademe je na suchý a rovný podklad obyčejně ve směru delší hrany místnosti. Před kladením si vyznačíme ostrou tužkou na podklad pravý úhel, podle kterého vedeme okraj vlysiek. Vlysky klademe paralelně proti směru přicházejícího světla. Vlhkost podkladu nesmí přesáhnout 2 % a vlhkost vlysov 9 % (+,-2%).

Lepení a lakování
Jednotlivé lamináty k podkladu lepíme lepidlem např. Bonabond D 720, H 790,S 760, Bilekol Parket 100 a 200, Alkapren Parket 100 a 200, ZAL Dilekol Parket Super, Ponal apod. (nejlépe podle doporučení výrobce podlahoviny). Po nalepení celého povrchu ho vybrousíme a nalakujeme. Počet vrstev laku je závislý na sací schopnosti dřeva, požadované odolnosti nátěru a funkce místnosti. V obytných místnostech nebo jak je větrání omezené, jsou vhodnější vodou ředitelné laky, které svými výpary rozpouštědel nezatěžují domácího mistra při montáži. Jsou nehořlavé a jejich schnutí závisí od teploty podkladu a vzduchu. Optimální teplota nanášení laku je okolo 20 stupňů C v rozmezí 4-6 hodin. Po ukončení práce je možné po podlaze chodit už následující den (24 hodin). Nábytek stěhujeme do místnosti přibližně za dva dny. V namáhaných prostorech je vhodné použít dvousložkové laky na bázi syntetických živin. Oblíbené jsou i epoxidové nebo polyuretanové laky. Jsou odolné proti UV záření, houževnaté a nežltnú. Mezi jednotlivými vrstvami nátěru je vhodné počkat 24 hodin, přičemž poslední vrstva by měla schnout 48 hodin (záleží na teplotě podkladu i ovzduší). Při práci je nutné dostatečně větrat, protože se laky míchají s ředidlem.

Palubkové podlahy

Materiál na palubkové podlahy je z měkkého dřeva – smrku nebo borovice. Dříve než se rozhodneme pro jejich povrchovou úpravu je nutné zajistit spolehlivou ochranu dřeva. Tu děláme stavební a chemickou ochranou. Palubkové podlahy povrchově upravíme podobně jako parkety, jen je nutné je jich zbroušením důkladně prohlédnout, hlavy klínů a skrutek zatlučeme nebo zašroubujeme tak, aby bily minimálně 2 mm pod povrchem. Škvíry mezi deskami vyplníme v závislosti od jejich velikosti. Menší škvíry opravíme vetřením silikonového tmelu nebo smícháme dřevěný prach s lakem (větší vyplníme lištou). Na bezbarvý nátěr této podlahoviny jsou nejvhodnější vodou ředitelné, dvousložkové polyuretanové a akrylátové laky. Je vhodné desky napřed natřít i zespodu, lak však nesmí natéci na boky desky. Jiný odstín dřeviny dosáhneme namořením a přelakováním povrchu.

Na vrch strany na vrch stránky

Zásady pokládání
Palubovku můžeme na betonový podklad lepit pouze pokud je dokonale rovný. Běžný způsob pokládání je na nosné trámy nebo desky, přichycené k podkladu rozpěrnými příchytkami (hmoždinky). Výplň mezi nimi uděláme např. z polystyrénu. Dobrým typem by mohl být i skartovaný papír. Pokud se nechceme při budování dřevěné podlahy dopustit chyb, dodržujeme tyto zásady:

  • nosné trámy musí být dokonale ošetřené proti dřevokaznému hmyzu a plísním
  • nosné trámy pokládáme vždy na hydroizolační vrstvu
  • podklad musí být suchý a odvětrávaný
  • u patrových domů zabezpečíme zamezení přenosu hluku chůzí
  • dřevěnou podlahu neděláme nikdy tam, kde budeme ještě dělat drobné, jakékoliv zdící práce (vlhkost z malty)
  • před konečným přibitím desek je dobré desky nechat aklimatizovat, vhodně uskladněné v suché místnosti aspoň čtyři týdny (získají tvar)

Pokládání desek
Desky na stavbu přinášíme opracované silné 30 mm. Děláme je s protilehlou polodrážkou, nebo s drážkou na obou stranách, do kterých klademe pero. Začneme klást u stěny, přičemž se snažíme, aby deska byla kolmá na stěnu. Nerovnost mezi podélnou stranou desky a přilehlé stěny zakryjeme krycí lištou. Každou další desku přirazíme a dotáhneme táhlem a přikližujeme k podkladu. Desku klademe střídavě podle směru letorostů. Poslední desku řežeme na délku.

Vosky a oleje

Kromě laků palubovku můžeme ošetřit i přípravky na bázi přírodních olejů a vosků. Škvíry, praskliny a další neduhy dřeva opravíme speciálními pastami nebo voskovými tyčinkami. Před nátěrem zkontrolujeme vlhkost dřeva. Nesmí být vyšší než 20%. Voskový přípravek nanášíme ve dvou vrstvách v intervalu 8 až 24 hodin. Po prvním nátěru podlahu nebrousíme a poslední přeleštíme kefou. Voskové přípravky jsou vodou ředitelné i rozpouštěcí a obě obsahují malé množství organického rozpouštědla. Do dřeva se roztoky vosků lepé penetrují a zanechávají na povrchu tenkou vrstvu. Takováto podlaha je dostatečně odolná mechanickému namáhání i běžnému umývání vodou. Jiným přípravkem na ošetřování povrchu jsou na bázi uretanových olejů.

Korková podlaha

Korek je přírodní materiál a podlahy z něj jsou zdravotně nezávadné. Užíváním se opotřebuje jen nášlapná vrstva z laku. Korek je měkký, pružný a antistatický materiál. Izoluje hluk i teplo. Využívá se poměrně málo. Cena korku se pohybuje od 300 do 1 200 Sk/m2 a cena lepidla asi 60 Sk/m2.

Pokládání korku
Korkové šablony lepíme na suchý a dokonale rovný podklad disperzním nebo syntetickým lepidlem. Do středu místnosti si nakreslíme ostrou tužkou pravý úhel, který bude vodítkem při pokládání. Klást můžeme křížem nebo tzv. anglický tvar. Kusy pokládané po okraji řežeme ostrým nožem. Po nalepení korku celou plochu převálcujeme válcem (hmotnost 25 kg s širokým asi 35 cm). Plochu přebrousíme, vysajeme a nalakujeme nebo navoskujeme ji.

Linoleum a PVC

Často si pleteme pojem linoleum a PVC. Linoleum je pružný materiál, tepelně i zvukově dobře izoluje, odolává mechanickému opotřebení a lehce se udržuje. Vyrábí se z přírodních materiálů. Základem PVC je syntetický polyvinylchlorid. Vyrábí se v pásech s různou úpravou (hladká, reliéfní, lesklá, matná nebo protismyková). Lepíme je obyčejně do syntetických lepidel, např. Chemopren. Cena podlahoviny se pohybuje od 400 do 1 000 Sk/m2 včetně lepidla.

Jiné podlahoviny

Rychlou montáž dosáhneme pokládáním velkoplošných dílů, například z dřevotřískových, dřevoštiepkových nebo sádrokartonových desek. Efektivní povrch dřevotřísky získáme jeho nalakováním. Sádrokartonové podlahoviny spárujeme a vybrousíme.

Na vrch strany na vrch stránky